Důsledky obezity | Klinika-hubnuti.cz

DŮSLEDKY NADVÁHY A OBEZITY

Nadváha a později obezita je jedním z největších strašáků současnosti. Způsobuje totiž celou škálu onemocnění, pro něž je „základem“ a ta mohou mít, stejně jako obezita, celoživotní důsledky. Mezi ta nejvážnější patří samozřejmě diabetes, tedy cukrovka, která se u obézních lidí vyskytuje několikanásobně více, než u lidí s normální váhou. Tělo pak nedokáže zpracovávat krevní cukr, kvůli nedostatku inzulinu, cukr se pak hromadí v krvi, čímž vzniká hyperglykemie.

Obezita ve velké míře ohrožuje také naše srdce a cévy. Ukládáním tuku v cévách dochází k jejich zužování, což snižuje jejich průchodnost a může vést také ke vzniku krevních sraženin. Následkem může být embolie, cévní mozková příhoda, či infarkt myokardu. Tíhu, kterou musí zvládat srdce obézního člověka odráží i vysoký krevní tlak. V praxi se řeší předepsáním prášků na snížení tlaku, avšak pokud je způsoben nezdravým životním stylem, je samozřejmě lepší vyřešit příčinu, nikoli následek. Omezením konzumace soli, tučných a příliš kořeněných jídel a omezením pití alkoholu a černé kávy lze dosáhnout výsledků bez nutnosti brát prášky.

Nádorová onemocnění jsou dalším důvodem ke hlídání tělesné váhy. Obézní lidé k nim totiž mají větší tendenci. U žen tak hrozí zvýšené riziko k vytvoření rakoviny dělohy, prsu, vaječníků, u mužů pak rakovina prostaty a konečníku.

NÁSLEDKY NADVÁHY A OBEZITY

 • Proleženiny

  Proleženiny

 • Křečové žíly a Bércové vředy

  Křečové žíly a Bércové vředy

 • Prsty amputované následkem diabetu

  Prsty amputované následkem diabetu

 • Dna a revmatismus

  Dna a revmatismus

 • Diabetes

  Diabetes

 • Artróza

  Artróza

 • Cholesterol v žilách

  Cholesterol v žilách

 • Ztukovatělá játra

  Ztukovatělá játra

 • Tuk uložený v paži

  Tuk uložený v paži

CO JEŠTĚ OBEZITA OVLIVŇUJE?

Klouby

Jeden z nejvíce patrných dopadů obezity na tělo je zvýšené opotřebení kloubů, především ve spodních končetinách. Typické jsou problémy s koleny, kotníky a kyčlemi, které jsou zvýšenou vahou vystavovány většímu tlaku, což může vést až k artróze. K problémům s klouby se může přidat také dna, způsobující velké bolesti kloubů.

Dýchání

Problémy obezita způsobuje také plicím, které mají pod tlakem tuku nižší kapacitu a snadněji se zadýchávají. Při spánku se navíc často objevuje tzv. spánková apnoe, při níž dojde na několik vteřin k zástavě dechu. Při této nebezpečné situaci může dojít i k infarktu.

Reprodukce

Vliv má také na systém reprodukční, především u žen. Obézní ženy tak mohou trpět poruchami menstruačního cyklu, či neplodností, u těch těhotných mohou nastat samovolné potraty.

Játra

Trpí také játra, jelikož i v ní se při obezitě začínají ukládat tuky. Ztukovatění jater má pak za následek zvětšení jater, pocit plnosti a tlaku v břiše, sníženou výkonnost a zvýšenou únavu.

Zažívání

Logicky není ušetřen ani zažívací systém. Lidé s obezitou často trpí pálením žáhy, zácpou, nadýmáním a plynatostí.

Psychika

V neposlední řadě musíme myslet také na psychické problémy, které obezita způsobuje. Obézní lidé mají nižší sebevědomí, mohou propadat depresím, hůře se uplatňují na trhu práce, dopady může nadváha mít také v jejich romantickém životě.

MÁM, NEBO NEMÁM NADVÁHU?

Jednou z nejrozšířenějších metod k určování toho, zda má daný člověk nadváhu je index tělesné hmotnosti (BMI). Ten se vypočítá jako poměr hmotnosti v kilogramech, vydělený výškou v metrech na druhou. Své BMI si můžete vypočítat v naší jednoduché kalkulačce níže. Nejde o jedinou používanou metodu, pro různé účely lze použít také indexy poměru obvodu pasu a boků (WHR), či poměru obvodu pasu a výškou (WHtR).

Kalkulačka BMI

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) se váš výsledek zařadí do jedné z šesti kategorií, které popisuje tabulka. Index BMI je možné měřit od 20 let věku.

Váha (kg)

Výška (cm)


Vaše BMI

Tabulka BMI

Hodnota BMIVýživový stavZdravotní rizika
Pod 18,5

Podvýživa

Vysoká
18,5 – 24,9

Normální váha

Minimální
25,0 – 29,9

Nadváha

Nízká až lehce vyšší
30,0 – 34,9

Obezita 1. stupně

Zvýšená
35,0 – 39,9

Obezita 2. stupně

Vysoká
Nad 40

Obezita 3. stupně

Velmi vysoká

Co se pojí k daným stupňům obezity?

I. stupeň: Časté bolesti zad, kloubů a také únava. Možný výskyt rakoviny, nejčastěji tlustého střeva, u žen po menopauze i rakoviny prsu. Méně časté jsou také poruchy plodnosti, nebo poškození plodu následkem obezity matky.

II. stupeň: Vyšší riziko všech onemocnění popsaných u 1. stupně, k čemuž se připojují také vážná onemocnění kloubů. Běžná je pak hypertenze, dna, onemocnění cév a syndrom polycystických ovárií.

III. stupeň: Velmi vysoké riziko onemocnění, popsaných u 1. a 2. stupně. Přidává se také onemocnění žlučníku, cukrovka 2. stupně, dušnost, zvýšení tuku v krvi. V průměru se lidé s 3. stupněm obezity nedožívají ani 60 let.

Hedapena s.r.o.
Husitská 107/3, Žižkov, 130 00 Praha 3
IČO: 09848924
Společnost zapsána v obchodním rejstříku vedeném u u Městského soudu v Praze pod sp. zn. C 343468.